Případ: Co se skrývá za drobným ekzémem

keywords: ekzém, pravá strana, soutěživost, náročnost

used remedies: Lycopodium Clavatum


Mladá maminka má už pár týdnů problém s ekzémem na očních víčkách. Díky pečlivému odebrání případu se objevil celkem jasně celostní lék. Pak se děly věci: Udělala si pořádek ve vztazích, přehodnotila náročnost k sobě... A na konec i ten ekzém odešel.

Odebrání případu

Mladá maminka se dvěma malými dětmi - 3 měsíce a necelé dva roky. Drobná, štíhlá, tmavovlasá. Působí energicky, vyrovnaně.

Obrací se na mě kvůli ekzému na očních víčkách, který se objevil před cca 3 týdny. Objevoval se už během těhotenství, ale vždy se sám ztratil. Tentokrát nejen nemizí, ale zhoršuje se.

Kopřivky měla už od dětství. Kůže je citlivější. Dělají se jí flíčky při ťuknutí, ale i ze stresu.

Problémy bývají horší na pravé straně.

V dětství až do 16 let měla hodně antibiotik. Problémy s krkem a nosohltanem.

Poslední "virózu" měla tak 2 roky zpátky.

Nerada odpočívá. I při horečce chce vstát a něco dělat.

Nepořádek jí vadí, musí to uklidit. Ale není puntičkářka. Uklízí spíš nárazově.

Usíná pomalu - honí se jí myšlenky. Nyní usíná dobře díky únavě z péče o děti. Vstává obtížně, vyhovovalo by jí vstávat tak v 9 hodin.

Jídlo - nejí maso. Jednak kvůli zabíjení zvířat, ale také při přechodu na vegetriánskou stravu zjitila, že má víc energie.

Společnot - má ráda, ale neumí jí vytvořit. Chodí k nim návštěvy díky manželovi. Sama se pak o ně ráda stará.

Tíhla spíš ke klučičí společnosti.

Je jedináček. Rodiče jí moc pozornosti nedávali. Musela se hlásit o pozornost.

Ve škole si nevěřila, i když to věděla. "Stejně to nikoho nezajímá."

Miluje změny. V ročních obdobích ten počátek - první sníh, první květy...

Je zaměřená na fakta, čísla. Mít všechno pod kontrolou. Analyzovat. Má i takové zaměstnání. Moc se jí to zaměření ale u ní nelíbí.

Zahrádkaří. Spíš pro užitek, než pro krásu. Líbí se jí, že je to užitečné, že to dává jídlo. Okrasu ale nevynechává.

Konflikty nemá ráda. Potí se u toho, buší srdce. "Na venek vypadám asi pevně, ale uvnitř se rozpadám". Dlouho to zpracovává. Neodpouští snadno. Když vyvolá konflikt sama, pak to odbourá rychle.

Rozhodování - hodně váhá. Strach z chyby.

"Intuice není úplně můj styl." Raději analyzuje. V životně důležitých věcech na intuici ale dá.

S obtížemi se lépe vyrovnává, když je sama. Je-li tam někdo, kdo může uklidňovat, spíš jí to znervózní.

Jste soutěživý typ? Vykulí oči a velmi souhlasí.

Dále jsme se ještě bavili o jejím synovi, který se budívá v noci s pláčem a nejde utišit.

Úvaha nad lékem - Lycopodium 30 C

Poslední otázku, zda je soutěživá, jsem kladl už jen, abych si potvrdil svoje úvahy směřující k léku Lycopodium:

  • ekzém
  • pravostrannost
  • zaměřená na fakta, analýzy
  • nedává najevo slabost
  • horší usínání kvůli myšlenkám
  • pomalejší rozjezd ráno
  • velmi soutěživá

Podán lék Lycopodium 30 C (vyšší jsem neměl k dispozici, jinak bych začal na 200C)

Pro syna jsem nechal lék Phosphorus.

1. Kontrola +5 týdnů

Nejdříve mluví o synovi. Žádnou okamžitou reakci na lék nepozorovali. Nicméně sama si všimla, že jeho spaní je vázané hlavně na její reakce na jeho chování. Pokud byly reakce prudké - křik, plácnutí přes zadek, pak se v noci budil s pláčem a byl k neutišení. Tak se snaží na jeho chování reagovat jinak. Udrží-li matka klid, dítě spí v noci dobře. Taky zjistili, že pomůže, když ho chodí uspávat.

První bod účinku léku - probudí se sebereflexe. Navíc děti jsou na stav rodičů často hodně ciltivé - syn lék nejspíš ani nepotřeboval - "vyléčil" se skrz matku. Jak ošidné může být léčení dětí, nejsou-li známy souvislosti v rodině.

Ekzém se v prvních dnech trochu uklidnil, ale pak se horšil tak, že si ho rozškrábala. Nakonec začala používat mastičku z kožního s kortikoidy. To sice zabralo dobře, ale po 10 dnech se vyrážka objevila zase. Před pár dny ale mastičku opět vysadila a zatím je klid. Zrušila tak návštěvu na kožním. Chápe, že se mastičkou neléčí příčina.

Symptomy se po podání léku mohou zvýraznit. U hodně svědících ekzémů jsou lidé dost zoufalí.

Dále pacientka pozoruje změny u sebe: Například má seznam úkolů, které musí udělat. Seznam má cca 40 položek. Něco se splní, něco zase doplní. Takže je to věčný seznam. Manžel jí navrhl, ať seznam vyhodí. Udělala to a nesmírně se jí ulevilo.

Dostala se ke cvičení, které stále odkládala.

Znovu se probudily manželské něžnosti. (Je 5 měsíců po porodu). Sice tam byly i bolesti po nástřihu hráze, ale hlavně chyběla chuť.

"Řekla bych, že se teď víc poznávám. Vracím se jakoby do minulosti, do časů před mateřstvím.

Uvědomění si, že člověk zapadl do stereotypů a vybavení si toho, kým byl. To je u celostního homeopatického předepsání poměrně běžná a hezká reakce.

Dále cituji: "Přímé vazby na podání léku, které bych čekala, se nekonaly, ale dost věcí se celkově změnilo k lepšímu...."

Očekávanou změnou je vyléčený ekzém. Podle homeopatických zákonů ale povrchové potíže přicházejí na řadu až ke konci... uvidíme. Zajímavé změny se ale dějí už nyní!

2. Kontrola +4 týdny (2 měsíce)

Aktuálně bych řekla, že se situace točí trochu v kruhu. Ekzém v těle / na těle stále je, třebaže se aktuálně nezhoršuje. Je kolem očí v menší míře, ale také na loktech a v oblasti kolen.

Myslím, že se mi podařilo odhalit chvíle, kdy mě svědí a "zhoršuje se" nejčastěji. Je to když děti brečí - ideálně obě dvě.

Zaujala mě formulace "v těle / na těle" - ekzém cítí i uvnitř. Zhoršení stresem nepřekvapuje.

Vyměnila jsem také roztok na čočky, protože jsem si spočítala, že poprvé se ekzém začal objevovat loni po vánocích s novým roztokem.

No, ejhle. Co všechno si člověk dokáže uvědomit. Bylo to tedy tím roztokem? Hlavně, že hledá sama - stát na svých nohách je nevyšší cíl léčení.

Více se snaží, aby se sama sobě líbila a aby se cítila v kondici.

"Celkově jsem hodně zvolnila, žádný nový seznam úkolů už si nedělám a častěji než dřív si dovolím odpočinout, pustit film nebo prostě místo večerního vaření jít spát s dětmi."

Noční buzení u syna prakticky vymizelo. Je minimální a krátké. Obvykle se jen přitulí a spí dál.

3. Kontrola +5 týdnů (3 měsíce)

Po minulé kontrole prodělala chřipku. Ta v té době řádila všude. Zmínila se o ní v mailu bez dalších podrobností.

Jinak stagnace s ekzémem trvá. Zdá se, že první lék v potenci 30C nemá sílu případ dotáhnout. Rozhoduji se k podání téhož léku ve vyšší potenci.

Lycopodium 200C

Kontrola +4 týdny (4 měsíce)

S dovolením využiji výborných vyjadřovacích schopností klientky a její e-mail okopíruji:

Po podání se to v rámci cca týdne zase začalo zhoršovat. Opět úporné svědění, červenání atd. Nevydržela jsem a sáhla opět po mastičce s kortikoidy, ale zároveň jsem si říkala, že takhle to prostě dál nejde. Po zažehnání toho nejhoršího už jsem šla trochu víc do sebe.

Následné kroky jsem vlastně mohla udělat už dávno, takže třebaže se bude zdát, že tyto kroky pomáhají a ne homeopatika, vím, že to tak není, protože mi jednak chyběla silná vůle, která se mi teď opět vrací a taky klid.

  1. přestala jsem jíst cukr (buď nesladím nebo používám jen "vhodnější" altnernativy)

  2. přestala jsem si ekzém škrábat, což jsem dělala jen v nervozitě a přestala jsem se ho pořád dotýkat - jen prostě dvakrát denně namazat a nic víc - bylo to těžké, ale moc to pomáhalo

  3. největší vliv pak mělo vynechání mléčných výrobků a tím pádem náhrada rostlinnými mléky. Cukr jsem přestala jíst ke konci března a mléčné výrobky začátkem dubna (tj.2-3 týdny zpět). Zlepšení se dostavilo a ekzém se zatím vlastně od konce března nevrátil. Trochu se sem tam ozve, ale už se tolik nerozjíždí a řekla bych že se léčí.

Prohlubuje se to, co jsem psala již minule. Tzv. návrat k sobě samé - nejprve do odobdí před těhotenstvím a nyní bych řekla do období vysoké školy.

  • Daří se mi ve věcech vytrvávat, ať už je to ta strava nebo cvičení,
  • uklidnila jsem se,
  • nezazlívám si "chyby", nejsem na sebe tak přísná, někdy prostě něco vynechám a neudělám a jdu prostě spát (to by dřív nepřicházelo v úvahu).
  • Mám i nějaké nevyřešené vztahy s rodiči, hlavně s mamkou, a až nyní mám pocit, že jsem schopná jí odpustit a zase si ji pustit do života.

Tyhle různé změny v psychice se objevují nárazově jakoby ve vlnách, je to pocit jako by praskla nějaká obruč, která mě svazovala. A je to tedy skvělý pocit u volnění.

Nechci Vás moc zahltit - těch pocitů a změn je hodně a jsou příjemné.

Přiznám se, že bych se podobnými zprávami nechal zahlcovat velmi rád :-)

Pokud jde o vliv léku, vynechání potravin a podobně - to bych nechal na pozdější hodnocení. Opět mám největší radost z toho, jak je pacientka "nakopnutá" a jde do věcí osobně, s nadhledem a s vervou.

Kontrola +4 týdny (5 měsíců)

Z e-mailu:

Jakmile jsem Vám napsala, že ekzém ustoupil, po pár dnech se opět rozjel. Tentokrát ale na rukou v oblasti loktů nejvíce na pravé. Vypadal jinak než předtím ale urputně svědil a opět samozřejmě škrábání celou situaci zhoršovalo. Začala jsem v té době opět trochu zkoušet i vyloučené potraviny. Situace trvala cca 14 dní, pak skoro zničehonic ustoupil a přesunul se na nohy do oblasti kolen. Měla jsem pocit, jako když odchází z těla. Na nohou jsem ho měla pár dní a nyní bych řekla, že je opět klid. Řekla bych, že jím zdravěji, nijak neholduju bílému cukru nebo mléčným výrobkům, ale už se jim tak striktně nevyhýbám.

Nyní si již troufnu tvrdit, že na zmizení ekzému měl hlavní vliv homeopatický lék. Změna roztoku pro čočky a snížený příjem některých potravin ale mohl pomoci problém odblokovat a rozeběhnout. Nezapomínejme, že ekzém se vyskytoval i s předchozím roztokem na čočky. Hlavní je ale opět osobní snaha přiložit ruku k dílu a přemýšlet o svém konání. A taky podle toho jednat!

Závěr

Lék odvedl výbornou práci. Ekzém v souladu s Heringovými zákony zmizel jako poslední a taky shora dolů. Změny v životním pocitu, uvědomění si souvislostí mezi vlastním jednáním a spánkem syna, návrat ke cvičení, milování, znovuobjevení svého života z mladších dob... To všechno jsou úžasné "bonusy", které k léčbě ekzému dala homeopatická léčba.

Další kontroly jsme si již nedohadovali. Pacinetce zůstala lahvička s Lycopodiem a dostala instrukce, že jí může použít při jakýchkoliv potížích.

 


writen by:
Viktor Matys (Wed 13.6.2018 12:08)
last update:
Viktor Matys (Sat 17.7.2021 19:21)
published
Tue 20.7.2021 0:00